Alsang
Alsang opstod under besættelsen og blev et symbol på folkets modstand mod den tyske overmagt. Fællessangen begyndte i sommeren 1940. Formålet var at mødes og synge fædrelandssange og på den måde vise nationalt sammenhold og fællesskab.

Folkeparken til Grundlovsdag den 5. juni 1945
Alsangsmøder og stævner begyndte i Nordjylland i juli 1940 og var på sit højeste den 1. september 1940, hvor 700.000 mennesker deltog i alsangsstævner over hele landet. Der blev også afholdt alsangsarrangementer her i Lyngby-Taarbæk.
I august 1942 blev der indført mødeforbud for større forsamlinger, og det betød afslutningen på alsangsstævnerne.
I årene efter besættelsen samlede grundlovsfejringerne den 5. juni et stort publikum. Den første gang man i Lyngby fejrede Grundlovsdag den 5. juni 1945 efter befrielsen, mødte ikke mindre end 15.000 borgere frem. Den socialdemokratiske Sognerådsformand Ingvar Nørgaard startede med ordene: ”Vi fester i dag, fordi vi har fået vores Grundlov tilbage, og fordi Danmark atter er frit. 5 års besættelse har lært os, hvad demokrati er værd.”

Stor folkemængde på Lyngby Torv den 5. juni 1945
Undersøg kilde A
1. Hvad er det for en type kilde?
2. Hvem har skrevet kilden?
3. Hvornår er den skrevet?
4. Er det primære eller sekundære kilder?
5. Er der tale om førstehånds- eller andenhånds-oplysninger
Kilderne:
A: Koncerthæfte om Alsang, 23. juni 1942
Gå i dybden
6. Hvilke sange blev der sunget til alsang-arrangementet?
7. Diskuter hvad Lyngby-Taarbæk Kommunes motiv for at indbyde til offentlig koncert med fællessang kunne være?
8. Overvej hvilken følelse deltagerne af alsangs-arrangementer fik. Og hvilken betydning det kunne få for holdningen til besættelsesmagten.